Besin Piramidi

Tahıl Grubu
Tiamin, demir, niasin, çinko, folik asit gibi B grubu vitaminlerden ve magnezyum, posa yönünden zengin olan tahıl grubu besinler 1 porsiyonu ile 15 gram karbonhidrat ve 2 gram protein içerir ve 68 kalori sağlar.

Bu gruptaki besinler günlük tüketilen miktarların yarısının kepekli olması gerekmektedir. Günlük 75 gram kepekli ürün tüketilmesi posa alımına büyük katkısı olmaktadır.

Sebze Grubu
A, C B2 vitaminleri, Folik asit, demir magnezyum, potasyum yönünden zengin olan bu grup 6 gr. karbonhidrat 2 gr. protein sağlar ve 28 kalori enerji verir. Günlük sebze tüketiminde dikkat edilmesi gereken ise brokoli ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerin daha çok tüketilmesidir. Günlük 34 porsiyon sebze tüketilmelidir.

Meyve Grubu
A, C B2 Folik asit, demir magnezyum, potasyum yönünden zengin olan bu grup 12 gram karbonhidrat sağlar ve 48 kalori enerji verir. Meyve tüketiminin günlük 45 porsiyon olmalı ve tüketilen meyvelerin çeşitli olması gerekmektedir. kurutulmuş, dondurulmuş, konserve meyveler yerine taze meyve tüketilmeli ve meyve suları azaltılmalıdır.

Süt Grubu
Protein, A, B6 B2 vitamini, potasyum ve çinko yönünden zengin olan bu grup 1 porsiyonu (240 ml) 9 gram karbonhidrat, 6 gram protein, 3 gram yağ içerir toplamda 87 kalori enerji sağlar. Süt tüketiminde yağsız yada yarım yağlı süt kullanılmalıdır.

Süt içtikten sonra mide ağrısı çekenler laktozsuz, süt yoğurdu hiç tüketmeyenlerde kalsiyumdan zenginleştirilmiş içecekler tüketmelidir.

Et Bakliyat Grubu
Protein, a, b6, b12 niasin, demir çinko, tiamin yönünden zengin olan bu grup 1 porsiyonu 6 gram protein, 5 gram yağ içerir ve 69 kalori enerji sağlar. kırmızı et tüketimi azaltılıp balık ve kanatlı eti tüketimine yönelinmelidir. Ayrıca etler, fırın, ızgara ve haşlama olarak tüketilmelidir. Protein kaynağı olarak kurubaklagiller ile desteklenmelidir.

Su
insan yaşamı için oksijenden sonar gelen en önemli öğedir. Yetişkin insan vücudunun ortalama %59’u sudur.

Günlük sıvı ihtiyacı yetişkinlerde 22,5 litredir. Bu miktarın %7080’i su ile karşılanmalıdır.

Günlük protein ve tuz tüketimi fazla ise su ihtiyacı artar. Böyle günlerde daha çok su içilmelidir.

Günlük karbonhidrat tüketimi fazla ise su ihtiyacı azalmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*