Diyet düşmanı tatiller

Tatildeyim, her şey serbest, ne istersem yerim” diye düşünürseniz, tatil dönüşü aldığınız kilolarla yüzleşmek zorunda kalabilirsiniz.
Bütün sene çalıştınız, yoruldunuz ve sonunda planladığınız gibi bir tatile çıkmak üzeresiniz, ancak tam “forma kavuştum fazla kilolarımı attım derken” tatil sırasında yiyeceklere saldırmayın. Anadolu Sağlık Merkezi’nden Diyetisyen Hande Ongun özellikle yaz aylarında açık büfelerde sağlıklı besin seçimi ile ilgili bilgi veriyor.
Günümüzde hızla yayılan her şey dahil tatil sistemi, bir anda yeme önündeki tüm engelleri kaldırıveriyor…
İşte Öneriler

– Yemek çeşitlerini görmeden önce ne yiyeceğinizi planlayın.
– Tabağınıza yemek alırken seçeneklerin sizi cezbetmesine izin vermeden planınıza sadık kalın.
– Seçimlerinizi günün kalan kısmında ne yiyeceğinizi düşünerek yapın.
– Öğle yemeğini fazla yediyseniz daha hafif gıdalardan oluşan bir akşam yemeği ile günü bitirin.
– Yemeklerden sonra kısa bir yürüyüş yapabilir, güneşlenmek yerine yüzebilir veya bulunduğunuz yerin imkanlarına göre tenis, aerobik gibi aktivilere katılabilirsiniz.
– Akşam yemeğini fazla kaçırdığınız için ertesi gün kahvaltıyı atlamamalısınız. Bu kez öğle yemeğinde çok aç olacağınız için düşündüğünüzden fazlasını yiyebilirsiniz.
– İştahınız fazlaysa sizi oyalayacak düşük kalorili salata veya çiğ sebze gibi besinleri tüketin.
– Tabağınızı büyük porsiyonlarla doldurmak sizin vücudunuza zarar verir. Büyük porsiyonlardansa küçük ama değişik tatların bir arada olduğu bir tabak vücudunuz için daha yararlıdır.
– Etrafınızdaki insanların seçtiği yiyeceklerden etkilenmeyin, kendi seçimlerinizi yapın.
– Salata büfelerine sık uğrayın. Ancak tek başına bir porsiyon salatanın patates kızartması veya hamur işleri kadar yüksek kalori içerebileceğini unutmayın. Salata sosları, yağlı peynirler, kızartılmış ekmekler, yağlı tohumlar, patates veya makarna salatası gibi yüksek yağ içeren çeşitler salata büfelerinde yüksek kalorinin kaynağını oluşturur. Bunlardan sadece tadımlık almanızda fayda var. Tabağınızın büyük bölümünün sebzeler ve kurubaklagillerden oluşmasına özen gösterin.
– Yüksek yağ ve mayonez içeren soslardan uzak durun.
– Yemeğinizi yavaş ve sakin bir şekilde yiyin; aşırı doymuş hissetmeden önce yemeyi bırakın. Doyduğunuzu hissettiğiniz anda tabağınızı bırakın.
– Yemek sonrası kendinize tatlı yerine büyük bir meyve tabağı ısmarlayın.
– Tatlı yemeyi çok istiyorsanız sadece tadına bakın veya arkadaşınızla paylaşın.
– Denemek istediğiniz yiyecekleri sıraya koyarak her öğünde farklı bir tanesini az miktarda deneyin. Böylece öğünleriniz daha sağlıklı ve çeşitli olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*