Genç Erkeklere Zayıflama Önerileri

Genç erkekler için kilo sorunu daha çok üniversite yıllarında başlıyor. Aileden uzaklaştıktan sonra yurt ya da bekar hayatı, mutfakta becerikli olmayan erkekler için sorun olabiliyor. Bu sorun da maalesef ki dikkat etmeyenler için kilolarına ve sağlıklarına yansıyor.

Sürekli olarak ev dışında ve düzensiz bir şekilde yenen fast-food ürünler, kebaplar, pizzalar ve dönerler, sağlığı etkilemekle birlikte düzensiz kilo alınmasına neden oluyor. Özellikle akşam saatlerinden sonra yenen yiyecekler, herkeste olduğu gibi gençlerde de kötü etkiler bırakıyor.

Özellikle üniversite okuyan genç arkadaşlarım için bazı sağlık ve “kilo almama” önerilerim var. Yukarıda saydığım durumlara benzer durumları yaşayarak kilo almış olan arkadaşlara da bu aşamada yardımcı olabileceğimi düşünüyorum.

Öncelikle şunun bilincinde olmalısınız ki kilo vermek ve sağlıklı yaşamak tamamen sizin elinizde. Şartlarınız her ne kadar kötü olursa olsun, en azından uygun saatlerde yemek yemek sizin kontrolünüzde olan bir durum. Yemek saatlerinize kesinlikle dikkat etmelisiniz. Akşam saat 10’dan sonra kesinlikle  ve kesinlikle yemek yemeyin. Özellikle, köfte, kebap, pizza tarzı şeylerden uzak durun. Akşam saatlerindeki açlığınızı meyve ile giderebilirsiniz. Nutella’nın yüzüne bile bakmayın.

Sabahları kahvaltınızı poğaça ve çay ile geçirmeyin. Özellikle poğaça yapılışından dolayı ağır malzemeler içerir. Tavsiyem, yaklaşmayın bile. Onun yerine yeterince doyabileceğiniz, beyaz peynir, zeytin, domates, salatalık ve bal içeren bir kahvaltı yapmanız. Unutmayın, kahvaltı günün en önemli öğünüdür.

Gün içerisinde yaşanan yoğun tempo insanı yoruyor. Özellikle güne erken başlayanlar için öğle yemeği çok önemli. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken husus, öğle yemeğinde de aşırıya kaçılmaması gerektiği. Özellikle öğle yemeğinde de fast-foodtan uzak durmanız gerekiyor. Havalar ısınıyor ve bu sıcak havalarda öğlen yenen ağır yemekler tansiyon sorununa neden olabilir. Ev yemekleri yapan lokantalarda yağlı karnıyarıktan uzak durmanızı tavsiye ediyorum 🙂

Akşam yenen yemeklerde de yukarıda dediğim gibi saat 10’u geçirmemeniz gerekiyor. Akşamları genelde ya  TV karşısında ya da bilgisayar başında olduğunuz için çok hareket etmiyorsunuz. İşte bu yüzden de akşamları yemeği çok kaçırmamak gerekiyor, çünkü akşam ne yerseniz yarıyor… Yine dediğim gibi, geç saatteki acıkma sorununu meyve ile atlatıyoruz.

Gelelim spora…

Vücudunuzun en diri, en sağlıklı ve en enerjik zamanına şu sıralarda sahipsiniz. Bu avantajınızı iyi kullanmanız gerekiyor. Her şeyden önce günde belli bir mesafeyi “spor” için yürümeniz gerekiyor. Okula gidip gelmekten bahsetmiyorum. Spor için sabah ya da akşam bir miktar yürümeniz gerekiyor.

Çoğu üniversitenin kendi spor salonu var ve bu salonlar öğrenciye ya ücretsiz ya da gerçekten çok uygun fiyatlara öğrenciler tarafından tahsis edilebiliyor. Sizlerin de bu imkanları kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Çoğu erkek futbolu ve oynamayı sever. Halısaha kültürü bize babalarımızdan, abilerimizden geçmiş bir kültürdür. Haftada 1 kez de olsa hiç değilse ter atmak adına halısahada top koşturabilirsiniz. Eğer bunu yapmıyorsanız da 2 günde 1 kez tempolu bir şekilde koşmanızı tavsiye ediyorum.

20’li yaşlarda alınan kilolar erkekler açısından gerçekten büyük sıkıntı olabiliyor. Sosyal hayatın en hareketli yaşandığı yıllarda bu tarz vücut problemlerinin olması erkeklerin psikolojik olarak etkilenmesine de neden olabiliyor.

İstanbul Aydın Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü tarafından yapılan araştırmaya göre, her 3 öğrenciden 1’i obezlik, şişmanlık ve tansiyon gibi sorunlar yaşıyor. Bu bilgiyi de ek olarak verelim. Olayın ciddiyeti araştırmalarla da kanıtlanıyor.

Genç erkeklere sağlıklı yaşam ve zayıflama önerilerim ilerleyen günlerde de devam edecek.

Lütfen sitemizi takip etmeye devam ediniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*