Gençlerin Dikkat Etmesi Gereken Gıdalar

Malum kış mevsimi geliyor ve fazla yeme sezonu da çoktan başladı bile. Gençler gerek okulda kantinlerde, gerekse de dışarıda yemek yerken birçok zararlı yiyecekle burun buruna geliyorlar. 

Özellikle üniversite gençliği bu anlamda biraz daha şanssız diyebiliriz. Özellikle büyükşehirde okuyanlar ve evde yemek yapma şansları pek olmayan gençler, genellikle soluğu ya bir pizzacıda, ya hamburgercide, ya kebapçıda ya da lahmacuncuda alıyor. Sokakta yedikleri köfteyi ya da pilavı saymıyorum bile. Lezzetinden şüphemiz yok ancak maalesef sağlıklı değil. 

Özellikle son zamanlarda ortaya çıkan bir şey var ki, erkekler üzerinde ciddi anlamda olumsuz etkileri var. Çok fazla tavuk tüketildiği zaman erkeklerin göğüs bölgelerinde büyümeler başlıyor. Bu büyümelerin sebebi ise tavuğa yetişirken ekstradan verilen östrojen hormonu. Bu hormon yüzünden erkeklerin göğüs bölgelerinde orantısız büyümeler meydana geliyor.

Dışarıda sıkça yenilen yiyecekler, kolesterol yaşının düşmesine neden oluyor. Bu yüzden risk altındaki insan sayısı artıyor ve yaş ortalaması iyice düşüyor. 

Mevsiminde yenmeyen sebzeler (domates, patlıcan gibi) de yine sağlıksız beslenmede gençleri direkt olarak etkileyebilecek bir faktör. 

Gençler dışarıda yemek yemeyi tercih ederken mümkünse yağ kullanılmayan sebze içerikli yiyecekler yemeliler. Bu sayede sağlıklarına ve kilolarına daha da dikkat etmiş olurlar. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*