Metabolizmanızı Hızlandıran Yiyecekler

Metabolizma hızı, her kişinin yapısına göre farklı olmasına karşı yaş ilerledikçe, özellikle 30-35 yaşından sonra yavaşlar ve yağ depolanması artar. Bazı insanlar çabuk, bazıları da daha zor kilo alırlar. Zayıflamak için sadece yiyecekleri değil, aynı zamanda yaşam kalitenize de dikkat etmelisiniz. Stres ve depresyon, geç yatıp, geç yataktan kalkma, metabolizmayı bozar.

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler

Rezene Çayı

Sabah oluşan mide kazıntısı ve açlığı, gece yatmadan önce rezene çayı içerek yok edebiliriz. Rezene Çayının ferahlatan kokusu, dil üzerindeki tat alma kısmını tazeleyerek iştahı azaltır. Ayrıca sindirimi hızlandırıp besinlerin emilimine yardımcı olur ve vücuttaki yağ birikmesini düşürür.

Çam Fıstığı

Hergün yarım bardak dolusu yenebilecek çam fıstığı, açlığın bastırılmasına yardımcı olur. Çam fıstığı, cholecystokinin (CCK) ve glukojen benzeri peptid (GLP-1) hormonlarını uyaran pinolenic acid içererek beyne midenin dolu olduğunu bildirir ve uyarı gönderir. Bir araştırmada, pinolenic acid kullanan kadınların iştahının azaldığı ve tüketimin %36 düştüğü belirlenmiştir. Çam fıstıkları, tüm fıstık çeşitleri içinde en yüksek proteine sahip olan fıstık çeşididir.

Crimini Mantar

Ete benzer bir tadı bulunur. Crimini mantarlarını tavuk kıyması ile karıştırmak, tadını yitirmeden yağını yarıya düşürmenin bir yoludur. Yüksek lifli mantar karışımı, et yemekleri için de oldukça uygundur.

Elma

Akşam yemeğinden önce harika bir atıştırmalık olan elma, içindeki çözülebilir lif (pektin), yemek sonrası kana karışan şeker ve kalori miktarını azaltır. Tip-2 diyabetliler için diyabeti önlemede çok yardımcı olur. Elma pektini, kan şekerinin yükselmesini önler ve fazla yemek isteği yaratan kan şekerinin düşmesini engelleyerek 2 saate kadar tok tutabilir.

Avokado

Avokado karın bölgenizi şekle sokmaya yardımcı olur. Fındık, ceviz, zeytinyağı ve yağlı tohumlarda bulunan MUFAS isimli madde, gün boyu yetecek enerjiyi sağlar.

Ahududu ketonu

Ahududu ketonu, kırmızı ahududuların temel koku bileşeni olup, vücut tarafından metabolizmayı düzenlemek için kullanılan bir protein olan adiponectin düzenleyicisidir. Ahududu ketonu, hücre içi yağların efektif bir biçimde parçalanmasını ve vücudun hızlı bir şekilde yağ yakmasını sağlar. Günlük tavsiye edilen Ahududu ketonu dozu 100 mg’dır. Aynı faydayı meyveyi yiyerek almak isteyenler, 40 kg ahududu tüketmesi gerekir.

Acı biber

Acı biberlere acı tadı veren bileşen olan capsaicin, aynı zamanda iştah frenleyerek, vücut ısısının yükselmesini sağlar, bu da metabolizmayı hızlandırır.

Sirke

Sirke, karbonhidrat emilimini yavaşlatır ve kan şekerindeki ani dalgalanmaları önler. Sirke, ayrıca besinlerin mideden geçiş süresini yavaşlatıp daha uzun tok tutar. Makarna veya patates yemeklerinize biraz limon kabuğu rendesi ve sirkeli güneşte kurutulmuş domates sosu ilave edebilirsiniz.

Tarçın

Tarçın, besinlerin midede kalma süresini artırarak ve glukoz metabolizmasını uyararak kan şekeri seviyenizi düşürmeye yardımcı olur. Tarçını tüketirken yulaf ezmesi veya kahveye serpebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*